JAIP - Jihočeská agentura pro podporu inovací, o.p.s.

NRGCOM – Energetické komunity, akumulace a fotovoltaika – klíčové poznatky z odborného semináře

publikováno:  14. února 2025

Praha, 30. ledna 2025 – Nejnovější pokroky v oblasti akumulace energie a fotovoltaiky byly hlavním tématem semináře Akumulace a fotovoltaika od A do Z, který byl společnou aktivitou JAIP a AKU-BAT, organizovanou v rámci mezinárodního projektu NRGCOM. Akce, která se konala na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT), přivedla dohromady odborníky z průmyslu, tvůrce politik a profesionály, aby diskutovali o legislativních rámcích, technologických inovacích a budoucnosti energetických komunit.

Seminář zahrnoval pestrou škálu přednášejících, kteří se zaměřili na aktuální trendy a vývoj v sektoru. Jan Fousek (AKU-BAT) a Vojtěch Krajíček (DOUCHA ŠIKOLA Advokáti) poskytli přehled legislativních rámců upravujících akumulaci energie a instalaci fotovoltaických elektráren. Diskutovali o dopadu LEX OZE III, nových povolovacích procesech a regulatorních opatřeních na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů. Jiří Bím (Solární asociace) se věnoval regulacím týkajícím se výstavby fotovoltaických elektráren, přičemž zdůraznil význam Jednotného environmentálního stanoviska (JES) a jeho vliv na územní plánování. Radim Gabriš (Fenix Trading) představil možnosti využití akumulace energie v průmyslu, zejména strategie pro snižování špičkových odběrů, stabilizaci kvality energie a podporu flexibility sítě.

Petr Gaman (FLOWBOX) zdůraznil význam chytré správy energie, přičemž prezentoval inovativní systémy řízení spotřeby, které mohou pomoci firmám a obcím snížit náklady až o 50 %. Jan Hicl (Delta Green) se zaměřil na modely zapojení domácností do trhů s flexibilitou, což umožňuje snížení nákladů na elektřinu a stabilizaci distribučních sítí. Jakub Hrbek (Státní fond životního prostředí) informoval o finanční podpoře dostupné pro systémy akumulace a instalaci FVE v rámci národních a evropských dotačních programů. Pavel Hrzina (ČVUT) se věnoval bezpečnostním standardům pro bateriová úložiště, včetně požární bezpečnosti, toxikologických rizik a legislativních požadavků, které jsou klíčové pro bezpečný provoz systémů.

Tomáš Mužík (Nano Energies) se zabýval agregací flexibility bateriových úložišť, tedy jejich zapojením do vyrovnávacích mechanismů sítě, což může zvýšit ekonomickou návratnost a přispět k lepší stabilitě trhu s elektřinou. Svatomír Rafaj (SOLIDSUN) vysvětlil procesy spojené s připojováním fotovoltaických elektráren k distribuční síti, včetně nutné projektové dokumentace a technických požadavků. Dušan Tejkal (RESACS) přinesl praktické poznatky o návrhu a realizaci bateriových úložišť, přičemž se zaměřil na ekonomickou efektivitu a bezpečnostní hlediska. Ondřej Tomšej (Ministerstvo průmyslu a obchodu) informoval o státní podpoře fotovoltaických elektráren s akumulací i bez ní, včetně nadcházejících dotačních příležitostí a změn v regulacích.

Ředitelka JAIP Michaela Novotná zdůraznila význam zaměření akce: „Hlavním cílem tohoto semináře bylo seznámit účastníky s detailními technickými aspekty sdílení elektrické energie na základě nové legislativy a aktuálního stavu techniky. Zvláštní poděkování patří Asociaci AKU-BAT za přípravu odborného obsahu, který zajistil vysokou úroveň diskuse.“

Akce úspěšně propojila klíčové hráče z oblasti veřejných institucí, samospráv, soukromého sektoru a akademické sféry. Diskutovalo se o úloze akumulace energie při stabilizaci sítí, posilování energetické soběstačnosti a podpoře přechodu na čistou energii. Projekt NRGCOM podporuje rozvoj energetických komunit v podunajském regionu prostřednictvím odstraňování legislativních, technických a infrastrukturních překážek, sdílení znalostí a tvorby politických doporučení.

Máte otázky?

Neváhejte se zeptat